Sterowanie kotłami CO na paliwa stałe

Kotły CO na paliwa stałe w instalacjach CO  są sterowane za pomocą miarkownika ciągu. Działanie tego urządzenia polega na regulacji ilości dostarczanego powietrza do paleniska. Sterowniki te występują w wersji mechanicznej oraz elektronicznej. W tym drugim przypadku, w zależności od producenta, miarkownik może posiadać dodatkowe funkcje. Zastosowanie miarkownika daje pewien komfort w obsłudze kotła CO, a także pozwala na ekonomiczne spalanie opału stałego.

Budowa miarkownika

W korpusie miarkownika wbudowana jest głowica termostatyczna, która połączona jest z mechanizmem dźwigni. Do ramienia dźwigni przymocowany jest łańcuszek lub linka. Do ustawienia wymaganych parametrów pracy kotła CO służy odpowiednio wyskalowane pokrętło. Montaż tego sterownika polega na wkręceniu go do króćca wychodzącego bezpośrednio z płaszcza wodnego kotła CO. W tym wypadku można też wykorzystać gniazdo termometru. Jednak termometr również powinien być zamontowany.

Ważną sprawą jest średnica przyłącza, która ma najczęściej ? oraz ? cala. W przypadku regulatora mechanicznego nie potrzebna jest instalacja elektryczna, a czynności związane z montażem są bardzo proste. Urządzenie może pracować w pozycji pionowej lub poziomej. Łańcuszek lub linkę należy połączyć z klapką w drzwiach popielnika oraz odpowiednio wyregulować, co warunkuje prawidłową prace urządzenia.
Na regulatorze ustawiamy  temperaturę 60?C (są to wartości orientacyjne). Po osiągnięciu przez kocioł CO stabilnej temp. 60?C (koniecznie sprawdzić jej wartość na termometrze), należy ustalić długość łańcuszka tak, by szczelina między klapką, a drzwiami wynosiła 12mm. W celu precyzyjnego ustawienia szczeliny można do łańcuszka wpiąć niewielką śrubę rzymską. Przy doborze miarkownika, trzeba ponadto wziąć pod uwagę ciężar klapki. W parametrach urządzenia podana jest zwykle maksymalna masa klapki lub siła z jaką działa miarkownik podczas jej podnoszenia.

Zasada działania

Regulacja pracy kotła CO przez miarkownik ciągu polega na otwieraniu oraz zamykaniu klapki, przez którą do komory spalania dostarczane jest powietrze używane w procesie spalania paliwa. Parametrem decydującym o tym ile powietrza dostanie się do komory spalania jest temperatura czynnika grzewczego w kotle CO (wody).

W miarkownikach mechanicznych  sterowanie odbywa się w ciągu całego procesu spalania. To znaczy, że po ustawieniu temperatury wody w kotle CO, regulator stopniowo w sposób ciągły, będzie przymykał lub otwierał przysłonę (klapkę), aż do momentu osiągnięcia wymaganej ? ustawionej na regulatorze temperatury. Po osiągnięciu temperatury zadanej, przysłona będzie w pozycji zamkniętej (z uwzględnieniem szczeliny), nastąpi zmniejszenie ilości dostarczonego powietrza, a tym samym zmniejszy się intensywność palenia, co spowoduje spadek temperatury wody. Aby utrzymać zadaną temperaturę termostat poprzez dźwignię i łańcuszek, spowoduje stopniowe otwieranie klapki i tym samym więcej powietrza zostanie użyte w procesie spalania, w wyniku czego wzrośnie temperatura wody w kotle CO.

Miarkownik elektroniczny nie wymaga ingerencji w płaszcz wodny kotła CO. Czujnik temperatury może być podłączony za pomocą opaski zaciskowej na rurze wyjściowej z kotła CO, ale możliwie blisko pieca.

Do podnoszenia lub opuszczania klapki służy siłownik, który jest połączony łańcuszkiem z klapką. Sam proces sterowania przy użyciu miarkownika elektronicznego odbywa się inaczej niż w przypadku miarkownika mechanicznego. Miarkownik elektroniczny albo całkowicie otwiera klapkę, albo ją całkowicie zamyka. Do jego pracy potrzebna jest instalacja elektryczna.

Takie urządzenie może posiadać dodatkowe funkcje takie jak:

  • sterowanie pracą pompy obiegowej w instalacji
  • ustawienie przedmuchu kotła
  • ochrona przed zamrożeniem instalacji i przegrzaniem kotła
  • sygnalizacja uszkodzenia urządzenia.

Jednym z warunków prawidłowej pracy miarkowników ciągu jest szczelność komory spalania kotła na paliwa stałe.

 

 

Dodaj komentarz